دوره 11، شماره 43 - ( تابستان 1402 )                   جلد 11 شماره 43 صفحات 198-177 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

باغبان غلامحسین، راد عباس، فارسیجانی حسن، طالبی داود. نقش معادن سیلیس شهرستان ابهر بر تبیین مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی بارویکرد آینده‌پژوهی. فصلنامه علمی-پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری. 1402; 11 (43) :177-198

URL: http://iueam.ir/article-1-2039-fa.html


1- دانشکده مدیریت، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال، تهران، ایران
2- دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (124 مشاهده)
سیاست¬های ابلاغی اقتصاد مقاومتی همانند تکانه‌ای است که می¬تواند بر همه بخش¬های اقتصادی تأثیرگذار باشد. اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از مهم¬ترین مسائل پیش¬روی کشور در پی مقاوم¬سازی، بحران‌زدایی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد اقتصادی کشور جهت تعیین وضعیت¬های محتمل آینده مطرح می¬شود. یکی از عمده¬ترین راهکارهای تحقق این اقتصاد توجه به بخش معدن و بهره¬برداری از موادمعدنی است. منابع‌ معدنی سیلیس نقش چشم‌گیری در پویایی اقتصاد کشور داشته و با سرمایه¬گذاری صحیح در بهره¬برداری از این منابع، امکان کسب ارزش‌افزوده مناسب در بخش¬های مختلف اقتصادی وجود دارد. به‌همین منظور هدف از پژوهش حاضر، بررسی نقش معادن سیلیس بر تبیین مؤلفه¬های اقتصاد مقاومتی با رویکرد آینده‌پژوهی است. در این پژوهش برای پاسخ¬گویی به سؤالات پژوهش از تکنیک دلفی استفاده شد. نمونه‌گیری با توجه به تعداد خبرگان (۱۳ نفر) حوزه صنعت‌ و معدن، نمونه در دسترس بوده است. در ابتدا مؤلفه‌هایی به‌ کمک مستندات سازمانی و خبرگان شناسایی و استخراج شد. مؤلفه‌های اصلی استخراج‌ شده در این پژوهش عبارتند از: انعطاف‌پذیری اقتصادی، اقتصاد دانش‌بنیان، ارزش کارکردی، توسعه پایدار، دیپلماسی اقتصادی که با کمک روش تحلیل سلسله شبکه (ANP) اولویت‌بندی شدند و بر اساس تکنیک دیمتل به بررسی شدت تأثیر و تأثر فاکتورهای مورد بررسی با رویکرد آینده‌پژوهی پرداخته شد. نتایج این تحلیل، نشان داد خبرگان اقتصاد دانش‌بنیان، توسعه پایدار و سپس ارزش کارکردی را به ‌عنوان مهم‌ترین نقش‌های معادن سیلیس و بهره‌وری از موادمعدنی آن در حوزه صنعت‌ و معدن پیش‌بینی کردند و از میان معیارهای فرعی نیز شتاب‌دهی به طرح‌های توسعه‌ای، زایش سرمایه و دارایی، فرصت‌های تجاری و رقابت در اقتصاد جهانی به ‌عنوان اولویت‌دارترین فاکتورهای اثرگذار پیش‌بینی شدند. نتایج پژوهش حاضر را می‌توان در تبیین رویکردهای اقتصاد مقاومتی مورد استفاده قرار داد؛ به‌ گونه‌ای‌ که مطابق نتایج پژوهش، طراحی مدل نقش بهره‌برداری از معادن سیلیس می‌تواند به‌ عنوان راهکاری در جهت دستیابی به آینده مطلوب سازمان صمت کشور و دستیابی به اقتصاد مقاومتی را سبب‌ساز باشد.
متن کامل [PDF 945 kb]   (73 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1402/7/12 | پذیرش: 1402/9/30 | انتشار: 1402/4/10 | انتشار الکترونیک: 1402/4/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

این فصل نامه دارای درجه علمی - پژوهشی مصوب به شماره مجوز ۳/۵۷۸۸۱۰  از وزارت علوم ،تحقیقات فناوری است .
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری می باشد.

استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد می باشد.