دوره 11، شماره 42 - ( بهار 1402 )                   جلد 11 شماره 42 صفحات 154-137 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

مقدم ابوالفضل، فرجی امین، میره‌ای محمد. تحلیل و ارزیابی منابع شهرداری تهران با تأکید بر ایجاد فرصت‌های نوآورانه. فصلنامه علمی-پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری. 1402; 11 (42) :137-154

URL: http://iueam.ir/article-1-2029-fa.html


1- دانشکده مدیریت و حسابداری، پردیس فارابی دانشگاه تهران، قم، ایران ، abowlfazlmoghadam@ut.ac.ir
2- دانشکده مدیریت و حسابداری، پردیس فارابی دانشگاه تهران، قم، ایران
چکیده:   (149 مشاهده)
شهرداری‌ها برحسب بودجه سالیانه، وظایفی را جهت تحقق اهداف خود در زمینه‌های خدمات شهری، ایمنی و بحران، توسعه و هوشمندسازی، پروژه‌های عمرانی، حمل‌ونقل و ترافیک بر عهده دارند که تمامی این اهداف نیازمند منابع مالی می‎باشد. قطع کمک‎های دولتی مبنی بر خودکفایی منابع درآمدی شهرداری‌ها و از سوی دیگر تقاضای شهرنشینی و شهرگرایی جهت دریافت خدمات مطلوب‌تر و به دلیل کسری بودجه، استراتژی تأمین مالی از طریق درآمدهای ناپایدار سرمشق کار شهرداری‌ها قرار گرفت. امروزه با اشباع شدن شهر تهران، این روش نیز قابل حصول نمی‎باشد. هدف از این پژوهش، بررسی و تحلیل منابع درآمدی شهرداری تهران با تأکید بر ایجاد فرصت‌های نوآورانه جهت تحقق درآمد پایدار می‎باشد. در این پژوهش ضمن تحلیل و ارزیابی منابع درآمدی شهرداری تهران در بازه زمانی شش‌ساله (۱۳۹۹-۱۳۹۴)، به شناسایی منابع درآمدی شهرداری تهران اقدام شده است. روش مورد استفاده در این پژوهش، تحلیل مضمون کیفی داده‎‎ها می‎باشد و نمونه‎های پژوهش از طریق گلوله برفی و مقدار حجم نمونه افراد بر اساس اشباع نظری به دست آمد. گردآوری داده‌ها و اطلاعات، طی مصاحبه عمیق با ۱۴ نفر از خبرگان شهرداری و صاحب‌نظر در این حوزه جمع‌آوری شده و با نرم‌افزار MAXQDA۱۰ تجزیه‌وتحلیل شده است. نتایج مطالعه نشان دادند برای از میان برداشتن کسری بودجه و تأمین منابع مالی شهرداری تهران چند فاکتور لازم است؛ از جمله قوانین درآمدی، منابع درآمدی، پتانسیل سازمان‎ها و شرکت‎های تابعه، تفکیک وظایف قانونی بین دولت و شهرداری‌ها، ابزارهای مالی و مدیریت هزینه و پروژه‎های شهری و سرمایه‎گذاری. نتایج و یافته‎های پژوهش در مدل استخراجی نشان داد علاوه بر موارد مذکور، کاربست‎های دیگری برای برون‎رفت از چالش شهرداری‌ها لازم است؛ از قبیل مدیریت هزینه، اوراق مشارکت، ایجاد صندوق پولی، مدیریت یکپارچه، شناسایی موانع و فرصت‌ها، بهای تمام‎شده، نقش مذاکره‎ای شهرداری‌ها و فرصت‌ها و موانعی که رها شده. اگر مدیران شهری این نکات را مورد توجه قرار دهند موجب کارایی و اثربخشی بهتری در سیستم شهرداری‌ها خواهد شد. 
متن کامل [PDF 976 kb]   (146 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/4/12 | پذیرش: 1401/8/17 | انتشار: 1402/3/22 | انتشار الکترونیک: 1402/3/22

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

این فصل نامه دارای درجه علمی - پژوهشی مصوب به شماره مجوز ۳/۵۷۸۸۱۰  از وزارت علوم ،تحقیقات فناوری است .
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری می باشد.

استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد می باشد.