انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد

 | تاریخ ارسال: 1396/12/9 | 
          به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، یکی از مهمترین راهکارهای توسعه پایدار شهری ارتقای وضعیت درآمدهای پایدار است،  درآمد پایدار درآمدی با ماهیت مستمر است که ابعاد زیست محیطی را نیز در نظر می گیرد. متاسفانه بیش از ۷۰ درصد از درآمد مدیریت شهری در اغلب شهرداری های کشور جنبه ای ناپایدار دارد که این موضوع می تواند کیفیت زیست شهروندان را تحت تاثیر قرار دهد. اما شهرهای پیشرو و پایدار جهان تجارب ارزشمندی در این زمینه دارند که می تواند مورد استفاده مدیران شهری قرار گیرد.
درخصوص وضعیت کسب منابع مالی شهرداری ها در اروپا باید گفت انتقال از سطوح بالاتر حکومت، مالیات‏ها و عوارض محلی و بهای فروش خدمات از جمله منابع پایدار مدیریت شهری  در اتحادیه اروپا است. سهم هر کدام از این بخش‏‌ها به صورت زیر است: انتقال بین حکومتی ۴۸درصد، مالیات‌‏ها و عوارض محلی ۳۶درصد، ۱۳درصد از تعرفه‌‏ها و هزینه خدمات و ۳ درصد از محل‏‌های دیگر.
البته این اعداد در بین کشورها از لحاظ سطح استقلال دولت‏های محلی متفاوت است، در شهری مانند زوریخ، نزدیک به ۶۰ درصد از کل درآمد ۸۵۰ میلیون فرانکی این شهر از طریق عوارض محلی کسب می‏ شود.
در کلان‌شهر لندن که در لیست ده شهر پایدار جهان قرار دارد، بودجه سالانه حدود ۱۱.۵ میلیارد پوند در سال ۲۰۱۶ بوده است که ۶۴ درصد درآمد شهرداری آن از محل عوارض و مالیات از جمله مالیات بر دارایی است و ۲۳ درصد از درآمد این شهر از طریق سوبسیدها و کمک‌های دولت مرکزی می باشد و ۵ درصد از طریق بهای خدمات و ۸ درصد از سایر روشها حاصل میشود.
 پاریس پایتخت فرانسه نیز که در رده پانزدهمین شهر پایدار جهان طبق رتبهبندی آرکادیس قرار دارد، درآمد تقریباً ۸ میلیارد یورویی دارد که بیش از ۵۰ درصد آن از محل مالیاتها یا عوارض به دست میآید.
 شهر میلان ایتالیا نیز در سال ۲۰۱۶،  از درآمد ۴ میلیارد دلاری بیش از ۲ میلیارد آن از طریق عوارض مستغلات به دست میآید و از دیگر منابع درآمدی آن میتوان به درآمد پروانه ساختوساز (۲ درصد)، کمکهای دولت (۲ درصد)، فروش خدمات، اجاره اماکن و تجهیزات و ... اشاره کرد. 
از این رو می توان گفت ارتباط مستقیم و معناداری بین پایداری درآمدی و توسعه پایدار شهری وجود دارد،  و بدون توجه به ابعاد اقتصادی نمی توان مدیریت شهرها را دچار تحولات مثبت کرد.

کلیدواژه ها: اتحادیه اروپا | عوارض و مالیات | درآمد و توسعه پایدار شهری | ابعاد اقتصادی | مدیریت شهرها |CAPTCHA
دفعات مشاهده: 7175 بار   |   دفعات چاپ: 402 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


این فصل نامه دارای درجه علمی - پژوهشی مصوب به شماره مجوز ۳/۵۷۸۸۱۰  از وزارت علوم ،تحقیقات فناوری است .
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری می باشد.

استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد می باشد.