دوره 6، شماره 21 - ( زمستان 1396 )                   جلد 6 شماره 21 صفحات 50-33 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Akbari N, Moayedfar R, Mirzaie Khondabi F. Analyzing Livability in the Distressed Areas of Isfahan City with an Emphasis on City Development Strategy. IUESA. 2018; 6 (21) :33-50
URL: http://iueam.ir/article-1-850-fa.html
اکبری نعمت‎اله، مویدفر روزیتا، میرزائی خوندابی فرزانه. تحلیل زیست‌پذیری در بافت فرسوده شهر اصفهان با تأکید بر استراتژی توسعه شهری. فصلنامه علمی-پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری. 1396; 6 (21) :50-33

URL: http://iueam.ir/article-1-850-fa.html


1- دانشکده علوم اداری و اقتصاد، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران
چکیده:   (6096 مشاهده)
سیاستهای ناکارآمد در زمینه بافت‌های فرسوده و کیفیت پایین زیست‌پذیری در این مناطق، نیاز به رویکرد نوینی در تهیه و اجرای برنامههای نوسازی و بهسازی را مطرح می‌‌کند. بدین منظور استراتژی توسعه شهری می‌‌تواند الگوی مناسبی برای جایگزینی برنامه‌های فعلی باشد. هدف پژوهش حاضر، ارزیابی زیست‌پذیری در بافت فرسوده اصفهان به عنوان یکی از ارکان استراتژی توسعه شهری، برای استفاده از این رویکرد در نوسازی و بهسازی آن می‌‌باشد. همچنین نوآوری آن در پرداختن به وضعیت زیست‌پذیری بافت فرسوده به صورت مستقل از شهر، برای تهیه برنامه استراتژی توسعه شهری است. روش پژوهش، توصیفی- تحلیلی و از نظر هدف، کاربردی است. داده‌های مورد نیاز پژوهش با استفاده از پرسشنامه گردآوری شدند. این پرسشنامه‌ها در ماه‌های شهریور و مهر سال 1394 توزیع و تکمیل شدند.
در این پژوهش از نرم‌افزارهای Arc Gis, EXCEL , SPSS ا
ستفاده شده است. نمونه جامعه آماری شامل 385 نفر از ساکنان بافت فرسوده بوده است که به روش تصادفی طبقه‌بندی شده انتخاب شده‌اند. براساس یافته‌های پژوهش، بافت فرسوده اصفهان با میانگین 2/49 و آماره38/07- زیست‌پذیر نیست و ساکنان از لحاظ برخورداری از این شاخص استراتژی توسعه شهری وضعیت آن را مطلوب ارزیابی نکرده‌اند. همچنین هر سه بعد اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی آن در وضعیت نامطلوبی هستند و در این بین، بعد اجتماعی، وضعیت بحرانی‌تری داشته است. در تمامی نقاط این محدوده، شرایط زیست‌پذیری یکسان نیست و بین بافت فرسوده مناطق پانزده‌گانه آن از نظر زیست‌پذیری تفاوت معنی‌داری دیده می‌‌شود. در این میا‌ن، بافت فرسوده منطقه نه نسبت به یازده و چهار و بافت فرسوده منطقه سه نسبت به منطقه یازده، زیست‌پذیری بیشتری داشته است. 
متن کامل [PDF 1149 kb]   (3577 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/3/21 | پذیرش: 1396/6/18 | انتشار: 1396/12/9 | انتشار الکترونیک: 1396/12/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

این فصل نامه دارای درجه علمی - پژوهشی مصوب به شماره مجوز ۳/۵۷۸۸۱۰  از وزارت علوم ،تحقیقات فناوری است .
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری می باشد.

استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد می باشد.