نگاهی به دستاوردهای جدید در توسعه شهری

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۸ | 

دوچرخه پاک کننده هوا، ایده جدید برای کاهش آلاینده‌ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران،"دان روزگارد"، مهندس هلندی که پروژه "بدون دود" را طراحی کرده، اعلام کرد که مرحله بعدی پروژه اش ساخت یک دوچرخه است که  آلودگی هوا را جذب می کند و هوای پاک را در اطراف دوچرخه سوار منتشر می کند.

"روزگارد" که دارای دو دفتر طراحی در شهرهای روتردام و پکن است، می گوید که  ایده  پروژه "بدون دود" حدود سه سال پیش به ذهنش خطور کرده، هنگامی که او از پنجره آپارتمان خود در پکن به بیرون خیره می‌شود. وی متوجه می شود که در تعطیلات آخر هفته خط افق شهر پکن قابل مشاهده است، اما در روزهای کاری هفته، افق شهر در مه و دود ناپدید می‌شود.

AWT IMAGE

وی اولین بار یک "پاک کننده مکنده دود " برای حذف آلاینده ها از آسمان را در سال ۲۰۱۳ ارائه کرد. این طرح با ارائه "برج تمیز کننده هوا" تکمیل شد که به تازگی در یک پارک عمومی در شهر "تیانجین" از آن رونمایی شده است. "برج تمیز کننده هوا" با استفاده از یونیزاسیون مثبت و حذف ذرات معلق از هوای اطراف، موجب خروج هوای تمیز از طریق منافذ اطراف خود می‌شود. همین فن آوری در حال حاضر در طراحی "دوچرخه پاک کننده هوا" اعمال می شود.

"روزگارد" می گوید: "دوچرخه همواره نمادی از عدم مصرف انرژی فسیلی و کاهش ازدحام در خیابانهاست. دوچرخه جدید ما علاوه بر این کارکردها، کارکرد تمیز کردن هوا را در هنگام پدال زدن دارد. من علاقه ای به طراحی یک صندلی یا میز اضافه ندارم! ما باید خلاقیت را به منظور بهبود روش‌های زندگی بکار ببریم."

پکن و تیانجین تنها دو شهر از بین ۳۰۰ شهر چین هستند که در آزمایش کیفیت هوا در سال ۲۰۱۵ به شدت آلوده بودند. سالانه بیش از ۱.۶ میلیون نفر در چین جان خود را از به دلیل تنفس هوای سمی از دست می دهند و در ماه دسامبر سال گذشته  ۴۶۰ میلیون چینی در معرض آلودگی ۶ برابر استانداردهای سازمان بهداشت جهانی قرار گرفتند. پروازهای هواپیماها لغو و مدارس بسته شدند؛ ۲۴ شهر در چین در وضعیت "هشدار قرمز" برای آلودگی هوا شدید قرار گرفتند.

این طراح دوچرخه در ادامه می گوید: "شهرهای سالمتر و نوآوری شهری همیشه با سرمایه گذاری دولتی مرتبط بوده است؛ اما طراحان شهری، دانشگاه‌ها و سازمان‌های غیردولتی نیز باید در این زمینه ها ورود کنند."

وی امیدوار است که "دوچرخه پاک کننده هوا" با اپلیکیشن‌های اشتراک گذاری دوچرخه که به طور فزاینده‌ای در چین مورد قبول واقع شده اند، همگام شود. اکنون ۲۹ اپلیکیشن اشتراک گذاری دوچرخه در چین در حال فعالیت هستند.

"روزگارد" در پایان می گوید: "البته یک برج و چند دوچرخه به تنهایی نمی‌توانند مشکل آلودگی هوا در چین را حل کنند، اما "دوچرخه پاک کننده هوا" یک ایده هیجان انگیز است که امیدوارم که مسئولان شهری و شهرداران دنیا برای ایجاد شهرهای سبزتر به آن روی بیاورند. آرمانهای ما در حال باز تعریف هستند؛ در آینده، مهمترین وسیله لوکس ما کیف چرمی ! نخواهد بود؛ هوای پاک ارزش بسیار بیشتری است."


کلیدواژه ها: آلاینده های هوا | دوچرخه | برج تمیز کننده هوا | حذف آلاینده ها | بدون دود |CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1581 بار   |   دفعات چاپ: 341 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


این فصل نامه دارای درجه علمی - پژوهشی مصوب به شماره مجوز ۳/۵۷۸۸۱۰  از وزارت علوم ،تحقیقات فناوری است .
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی-پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری می باشد.

استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد می باشد.

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Urban Economics and Management