دوره 1، شماره 4 - ( پاییز 1392 )                   جلد 1 شماره 4 صفحات 59-73 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nazarian A, Baharlouei K. An Investigation into the Functions of Small Cities in Urban System and Regional Development (The Case of the City of Nain). IUESA. 2013; 1 (4) :59-73
URL: http://iueam.ir/article-1-49-fa.html
نظریان اصغر، بهارلویی کتایون. بررسی کارکرد شهرهای کوچک در نظام‌شهری و توسعه منطقه‌ای (مطالعه موردی شهر نایین). فصلنامه علمی-پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری. 1392; 1 (4) :59-73

URL: http://iueam.ir/article-1-49-fa.html


1- دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، تهران، ایران
2- دانشکده علوم انسانی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد ملایر، همدان، ایران
چکیده:   (7188 مشاهده)

شهرهای کوچک مانند حلقه اتصال بین شهرهای بزرگ و میانی و روستاشهرها هستند که می‌توانند بر مراکز خدمات‌رسان در سلسله‌مراتب شهری و توسعه منطقه‌ای تأثیرگذار باشند؛ از این‌رو همواره مورد توجه بسیاری از برنامه‌ریزان قرار گرفته‌اند. افزون بر این، ساختار شهری ایران گویای این نکته است که شهرهای کوچک، نقش تأثیرگذاری در ارائه خدمات به حوزه نفوذ خود ندارند. این مسأله در مورد  استان اصفهان نیز صادق می‌باشد. استان اصفهان، در سال 1390، دارای 101 شهر بوده است که از این تعداد 85 شهر آن جزء شهرهای کوچک (زیر پنجاه هزار نفر) محسوب می‌شوند.

هدف اصلی مقاله حاضر، بررسی نقش و کارکرد شهرهای کوچک استان اصفهان در نظام شهری و توسعه منطقه‌ای است. روش پژوهش، توصیفی- تحلیلی می‌باشد که در آن از مدل‌های کمّی و روش‌های آماری استفاده شده است.

مطابق بررسی‌های صورت‌گرفته از طریق مدل اندازه - رتبه شهری، شیب خط از سال 1335 تا سال 1390 افزایش یافته و ضریب آنتروپی شهرهای استان اصفهان نیز گویای عدم تعادل فضایی می‌باشد. با بررسی از طریق ضریبL.Q ، بخش صنعت و خدمات در شهر نایین از نظر اقتصادی به عنوان بخش پایه‌ای مشخص شده و مطالعه حوزه نفوذ شهر نایین براساس روش توسعه‌یافتگی موریس نیز سطوح مختلف خدمات‌رسانی را تعیین می‌کند.

آنچه عملکرد این شهر و تمام شهرهای کوچک را در نظام شهری و توسعه منطقه‌ای کمرنگ نموده است، عدم وجود شهر میانی به تعداد کافی (250-100 هزار نفر جمعیت) در سلسله‌مراتب شهری و تمرکز شدید امکانات خدمات در شهر اصفهان بوده است؛ بنابراین تقویت شهرهای کوچک و تزریق سرمایه به آنها می‌تواند راهکار مناسبی برای نیل به ساختار فضایی متعادل در سطح استان باشد.

متن کامل [PDF 638 kb]   (2276 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۲/۳/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۲/۷/۲ | انتشار: ۱۳۹۲/۹/۳۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

این فصل نامه دارای درجه علمی - پژوهشی مصوب به شماره مجوز ۳/۵۷۸۸۱۰  از وزارت علوم ،تحقیقات فناوری است .
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی-پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری می باشد.

استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد می باشد.

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Urban Economics and Management